Blog

دی 29, 1398

اندازه | وزن و مشخصات فنی دکل های مهاری

مشخصات فنی دکل های مهاری بسیار متفاوت است و با توجه به کاربردهای گوناگون مختلف خواهد بود. مشخصات فنی دکل های مهاری نوع دکل را مشخص می کنند.

انواع مشخصات فنی دکل های مهاری چیست

دکل های مهاری جزو سازه های سبکی هستند. که نوعی دکل مخابراتی در اشکال مختلف محسوب می شوند. البته با توجه به مشخصات فنی دکل های مهاری این سازها در مدل های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و در مکان های گوناگونی به کار گرفته می شوند. مهمترین اجزای تشکیل دهنده آنها میلگرد و لوله می باشد. که سبب شده تا بسته به مقاومت این دو، اجزا کارایی های متفاوتی داشته باشند.

مشخصات فنی دکل های مهاری

دکل های مهاری در انواع سری G طبقه بندی می شوند. که از جمله مشخصات فنی دکل های مهاری عبارتند از: متساوی الاضلاع و مثلث بودن قاعده تمامی دکل های مهاری به طول ۳۵/۲۵/۴۵سانتیمتر، البته این شکل قاعده سبب شده است. تا انواع دکل های مهاری به شکل سه ضلعی بوده و حالتی سه بعدی داشته باشند.  در بدنه دکل طول هر سکشن ۳۰۰ سانتیمتر است، حداکثر ارتفاعی که هر دکل می تواند از سطح زمین نصب شود ۹۰۰۰ سانتیمتر است، پایه های تمامی دکل های مهاری از لوله نمره ۳ می باشد، که به کمک میلگردهای شماره ۸ یا ۱۰ به شکل خرپا به یکدیگر متصل شده اند. از دیگر مشخصات فنی دکل های مهاری این است که در انواع دکل های مهاری اجزا و قطعات با استفاده از جوش الکتریکی به یکدیگر متصل شده اند. لوله های بدنه همگی نمره یک اینچ هستند.

تصویر ۱

دیگر مشخصات فنی دکل های مهاری

انواع دکل های مهاری در پایه های اصلی از یک جنس ساخته شده اند. جنس هر یک از سکشن ها در قسمت تودلی با یکدیگر متناسب هستند. حداکثر باری که باد در ارتفاع ۶۰ متری  به دکل های مهاری وارد می کند. برابر است با ۲۰۰kg/M2. حداکثر باری که باد در ارتفاع ۳۰ متری به دکل های مهاری وارد می کند برابر است با ۲۴۰kg/M2. آنتن هایی که بر روی تمامی دکل های مهاری قابل نصب هستند، به صورت بشقابی بوده و این قابلیت را دارند تا سطح بادخور آنها حداکثر به وزن ۱۰۰ کیلوگرم و ۶ متر مربع باشد. یا آنتن های دایپل Dipole, yagi, Whip در سه جهت می توانند به وزن ۱۰۰ کیلوگرم باشند.

مهمترین مشخصات فنی دکل های مهاری نصب آنها در زمین های نرم است. در واقع زمین هایی که مقاومت خاک آنها حداقل ۲kg/cm2 باشد. قابلیت نصب دکل های مهاری را دارند. هر یک از اجزای دکل های مهاری در نمونه های مختلف برای مقاومت داشتن در برابر سرما، یخ و برف به قطر ۲.۵ سانتیمتر طراحی شده است. انواع دکل های مهاری بین ۲۴کیلوگرم تا ۲۶ کیلوگرم وزن دارند. پای دکل ها در حالتی که به صورت ۶۰ متری طراحی شده باشند. می توانند حداکثر نیروی محوری معادل با ۱۵۱۴ کیلوگرم را از خود نشان دهند. پای دکل ها در حالتی که به صورت ۳۰ متری طراحی شده باشند. می توانند حداکثر لنگر خمشی معادل ۲۳ تن سانتیمتر را به خود اختصاص می دهد.

تصویر ۲

مشخصات دکل مهاری

دکل های مهاری نمونه ای از دکل های مخابراتی هستند. که اغلب در شبکه های رایانه ای و تلفن همراه استفاده می شوند. همچنین از این دکل ها در بی سیم و رادیو نیز استفاده می شود. چنین دکل های مخابراتی به دلیل مشخصات فنی دکل های مهاری دارای نصب ساده و بسیار کم هزینه می باشد. این نوع دکل ها بسته به نوع ساخت و ابعادی که دارند. به چندین گروه تقسیم بندی می شوند. این سازه ها برای اولین بار در کشور کانادا ساخته و مونتاژ شده اند. عموما دکل های مهاری بار بسیار کمی را تحمل می کنند. لذا در هر ۹ متر به کمک سیم های مهار کننده پایه های دکل از سه جهت به زمین متصل می شوند. طراحان دکل های مهاری مبنای ساز و کار دکل را بر اساس باری قرار می دهند، که باد به سازه وارد می نماید. البته می بایست در کنار مشخصات فنی دکل های مهاری شکل و مقاومت همچنین ارتفاع و وزن سازه به گونه ای باشد که در برابر بارهای ناشی از ایجاد  زلزله سازه را کنترل نماید.

تصویر ۳

وزن دکل مهاری

دکل های مهاری از جمله سازه های سبکی هستند. که مهمترین مشخصات فنی دکل های مهاری وزن کم آنها می باشد. به طوری که می توان گفت بیشترین وزنی که دکل های مهاری تا به حال داشته اند ۲۶  کیلوگرم بوده است. البته این سازه ها آنقدر هم سبک نیستند. زیرا کمترین  وزنی که در انواع دکل های مهاری دیده شده است ۲۴ کیلوگرم می باشد. این سازه ها به دلیل کاربردی که دارند در پشت بام ها و برج ها و در ارتفاعات بلند طوری طراحی شده اند. که به دلیل ارتفاع بلند مهار شدن توسط سیم های مهار کننده وزن کمی را شامل شوند.

تصویر ۴

وزن دکل مهاری g45

دکل مهاری 45 g نمونه ای از دکل های مهاری است که از سکشن ها و قطعات پیش ساخته ای در ارتفاع ۳ متری ساخته و مونتاژ می شود. این دکل با داشتن ظرفیت پایین دکل، فضای زیادی را برای نصب راه اندازی لازم دارد. با توجه به مشخصات فنی دکل های مهاری می توان گفت این نمونه از دکل های مهاری دارای طول سکشنی به ارتفاع ۳ متر هستند. وزن دکل مهاری 45g معادل ۲۶ کیلوگرم می باشد. البته باید گفت دکل های مهاری 45g بنا به نمره میلگرد به کار رفته در آنها در دو تیپ A, B ساخته می شود. که هر کدام از تیپ ها شامل ۹ مدل دکل مهاری هستند. هر یک از این مدل ها خود به تنهایی وزن اختصاصی دارند. از این رو بنا به مدل دکل مهاری 45g وزن این سازه از ۲۲ کیلوگرم تا ۲۹ کیلوگرم متغیر می باشد.

نوع لوله ای که در پیکره دکل مهاری 45g به کار گرفته می شود نمره یک اونس دارد. میلگرد شماره ۱۰ در آن استفاده می شود. بارزترین مشخصات فنی دکل های مهاری از جمله دکل مهاری 45g این است که سه وجهی بوده و از جنس گالوانیزه ساخته شده است.

تصویر ۵

اندازه دکل مهاری

این سازه ها به دلیل نصب شدن آنتن های بی سیم بر روی آنها همچنین دیش های کوچک اینترنت و کاربردهای دیگر می بایست ارتفاع ایده آل و  بلندی داشته باشند. البته در برخی از موارد به علت بلندی بیش از اندازه دکل های مهاری دیده شده است که این سازه ها  به سقوط منجر  شده اند.  از این رو حداکثر ارتفاعی که برای اندازه دکل مهاری در نظر گرفته شده حدود ۹۰ متر می باشد. که بنا به کاربرد و نمونه های مختلف این سازه می تواند در کنار دیگر مشخصات فنی دکل های مهاری دارای ارتفاع های متنوعی باشد.

 

برخی دیگر از مقالات ما:

انواع دکل های مهاری – اجزای دکل مهاری – صفحه تعادل دکل – قیمت دکل مهاری – سازنده دکل مهاری – نصب دکل مهاری قیمت – دکل مهاری دست دوم – نصاب دکل مهاری – قیمت دکل مهاری جی 45 – دکلهای مخابراتی مهاری – قیمت دکل مهاری g35 – محاسبات دکل مهاری – وزن دکل مهاری g45 – دکل مهاری مشهد – دکل مهاری شیراز – دکلهای مهاری و خود ایستا – استاندارد دکل های مهاری – نقشه دکل مهاری – دکل مهاری چیست – رگلاژ دکل مهاری – عکس دکل مهاری – فونداسیون دکل مهاری – نصب دکل مهاری اصفهان – فروش دکل مهاری تبریز – فروش دکل مهاری و مونوپل به همراه نصب و اجرای آن – دکل دوربین نظارتی – دکل برای دوربین مداربسته – پایه دکل دوربین – دکل دوربین اسپید دام – ساخت دکل دوربین مداربسته – دکل جهت نصب دوربین – دکل دوربین ترافیکی – دکل چند وجهی دوربین – دکل دوربین مداربسته اهواز – دکل وایرلس دوربین مدار بسته – دکل مخابراتی دوربین – قیمت فونداسیون پیش ساخته – فونداسیون پیش ساخته پایه روشنایی

مقالات
About مجتبی مصلحی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *