ساخت و تولید برج نوری در کارگاه همپا دکل

برج نوری که با نام برج روشنایی نیز شناخته می شود، یک سازه فلزی مرتفع بوده که به پروژکتور های بسیار قدرتمند مجهز شده است. این سازه در ارتفاعات متفاوتی نظیر 6 متری، 9 متری، 12 متری و حتی 70 متری ساخته می شود. هدف اصلی از تولید این سازه تامین روشنایی فضا و محوطه های بسیار وسیع است که نیازمند ابزاری برای تامین روشنایی از ارتفاع بالا هستند.

حال که به صورت کلی در رابطه با برج نوری اطلاعات کسب کرده اید بهتر است که در این مطلب با ما باشید تا به صورت کامل و جامع به کلیات و جزئیات برج نوری اشاره داشته باشیم تا شما نیز بتوانید پاسخ تمامی سوالات خود در این زمینه را بدست بیاورید.

برج نوری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که در مقدمه متن اشاره داشتیم، برج نوری یک دکل روشنایی مرتفع است که از آن برای روشنایی محوطه های بزرگ استفاده می شود. از معمول ترین مکان های مورد استفاده برج نوری می توان به محوطه هایی نظیر پارک، میادین، خیابان ها، پل ها، فرودگاه ها، محوطه های بیمارستان، کارخانه ها، تفرجگاه ها و همچنین استادیوم های ورزشی اشاره داشت. این وسیله علاوه بر اینکه روشنایی مناسبی را تامین می کند و در اصل باعث از بین رفتن مشکل تاریکی خواهد شد، امنیت محیط مورد نظر را نیز در ساعات تاریکی و شب فراهم خواهد کرد.

سازه فلزی مذکور، یکی از غول های صنعت نورپردازی صنعتی است که با نام های دیگری نظیر دک روشنایی و برج روشنایی نیز شناخته می شود. در زبان انگلیسی از این سازه با نام های Light Tower و High Mast Lighting یاد می شود. تمامی نام های مذکور به یک نوع محصول اشاره دارند و هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت. بسیاری از شهرداری های بزرگ در کشور های دنیا برای اینکه بتوانند علاوه بر زیبایی شهر خود، در زمان های تاریکی امنیت حداقلی را برقرار کنند، از این سازه استفاده می کنند.

در این دست از شهرها، شهرداری تجهیزات نورپردازی را در اولویت‌ بالاتری از المان های شهری و زیباسازی مدنظر قرار داده است و به همین جهت توانسته نتیجه نهایی بسیار بهتری را ارائه دهد. برای نمونه می توان به شهرداری میلان اشاره داشت که در سال 2003 مبلغ حدود 90 هزار یورو را برای آماده سازی شهر میلان در هنگام ورود توریست های کریسمس صرف خرید تجهیزات نوری مانند برج و دکل های روشنایی کرد.

تولید کننده انواع برج های نوری

برج های نوری دارای انواع مختلف هستند و هر کدام بر اساس کاربرد های بخصوصی توسعه یافته اند، به همین جهت تولید و طراحی برج های نوری متفاوت نیازمند متریال و زیرساخت های متفاوت نیز خواهد بود. به صورت کلی برج های نوری به 3 دسته اصلی تقسیم بندی شده اند که بر همین اساس نیاز کاربر مشخص می شود و می تواند به انتخاب نوع برج نوری مورد نظر خود بپردازد.

به عنوان نمونه عده ای از افراد به دنبال برج های نوری موقت هستند تا در زمان کوتاه بتوانند مشکل خود را مرتفع کنند. به همین جهت استفاده از برج های نوری متحرک که سرعت عمل نسبت بالایی دارند بهترین گزینه خواهد بود. از انواع برج های نوری می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سبد یا هد ثابت در دو نوع بدون نردبان یا با نردبان
 • سبد یا هد متحرک در دو نوع اصلی دستی با وینچ و هندل یا موتور برقی گیربکسی
 • سیار و قابل حمل با قابلیت جا به جایی محل نسب به مناطق متفاوت
 • سبد یا هد ثابت و متحرک

به صورت کلی، تولید برج نوری در کشور ایران محبوبیت بسیاری دارد اما مدل های اصلی که بیشتر از مدل های متفرقه مورد استفاده قرار می گیرند برج های نوری ثابت هستند که قابلیت جا‌به‌جایی محل نصب را ندارد. این نمونه از برج های نوری به دو نوع اصلی سبد ثابت و سبد متحرک تقسیم می شوند و هر کدام در شرایط بخصوصی کارآمد خواهند بود. برج های نوری سبد ثابت به صورت معمول در ارتفاعات کم مورد استفاده قرار می گیرند و در دو نمونه با نردبان و یا بدون نردبان تولید می شوند.

برای عملیات تعمیر و یا نگهداری از نردبان خود برج که به حفاظ های ایمنی مجهز شده است استفاده می شود. البته در مواردی شاهد بودیم که از بالابر و یا جرثقیل نیز برای صعود به بالا کمک گرفته شده است. برج سبد ثابت به صورت معمول دارای وسعت نوری کمتری بوده و به همین علت در فضاهای شهری کوچک مانند معابر و پارکینگ ها استفاده می شود.

مدل های سبد متحرک دارای طراحی مدرن تری هستند و در انواع دستی و برقی تولید می شوند. در نوع برقی شاهد استفاده از موتور برقی هستیم در حالی که نوعی دستی از الکتروموتور استفاده می کند. در نوع متحرک، هد برج و همچنین فریم پروژکتور ها دارای قابلیت تحرک به صورت عمودی هستند. تحرک سبد در مدل دستی توسط وینچ و هندی دستی به کمک نیروی انسانی انجام می شود و در مدل های برقی به کمک الکتروموتور و گیربکس انجام شده است.

برج های سبد متحرک نیز در ارتفاعات بالا مورد استفاده قرار می گیرند و در از نظر نوردهی می توانن مکان های وسیعی را تحت پوشش قرار دهند. از جمله مزیت های اصلی نمونه سبد متحرک نسبت به سبد ثابت می توان به قابلیت هایی نظیر نصب تعداد بیشتر پروژکتور، تجهیزات روی هد و راحتی در تعمیر و نگهداری اشاره داشت.

سازنده برج نوری سیار و قابل حمل

همانطور که از نامگذاری این برج نوری نیز مشخص است، به صورت سیار و قابل حمل توسعه یافته و از این جهت دارای ویژگی منحصر به فرد جابه جایی است. برای تولید برق و قدرت مورد نیاز، این دستگاه از ژنراتور های قابل حمل برای تولید برق مورد نیاز خود استفاده می کند و ارتفاع این سازه نیز کمتر از 9 متر است.

برج های قابل حمل از این دست، می توانند شدت باد تا سرعت 70 کیلومتر در ساعت را تحمل کنند و برای محیط هایی که به صورت اضطراری نیازمند روشنایی هستند، مناسب خواهند بود. برای نمونه می توان به مکان هایی اشاره داشت که شاهد رخ داد وقایعی نظیر زلزله یا سیل بوده اند. از تولید برج نوری متحرک سیار و قابل حمل می تواند برای کمک به مجروحان، روشنایی محل حادثه، عملیات های تعمیر در شب و … استفاده کرد.

تولید برج نوری تلسکوپی و استادیومی

می توان برج های نوری را بر اساس سیستم پخش نور به دو زیر شاخه جدید تقسیم بندی کرد. نوع تلسکوپی و استادیومی که هر کدام دارای مزایای بخصوص خود هستند. در نمونه تلسکوپی، شاهد هد گرد و دایره ای شکل هستیم که اجازه نورافشانی به صورت 360 درجه را به برج نوری می دهد. از جهت دیگر برج تلسکوپی می تواند در دو نوع ثابت و همچنین متحرک تولید شود که باعث شده بتوان از آن در شرایط متفاوتی استفاده کرد. از محبوب ترین موارد استفاده این نوع از تولید برج نوری می توان به پارک‌ها، فرودگاه‌ها، میدان‌ها و مراکز شهری و… اشاره داشت.

نوع دیگر از ساخت و تولید برج نوری بر اساس تقسیم بندی پخش نور، بر روشنایی استادیومی است که دارای پخش نور بسیار متمرکزی است. استادیوم ها را می توان محل اصلی برای قدرت نمایی این دسته از برج های نوری دانست. از دیگر اماکن مورد استفاده این برج ها می توان به ورزشگاه‌ها، کارخانجات، اسکله‌ها و … اشاره داشت.

نقشه تولید برج نوری

تولید برج نوری دارای مراحل بسیاری بوده و می توان آن را از دسته پروسه های ساخت و ساز پیچیده دانست. به همین علت قبل از اینکه ساخت و توسعه برج نوری آغاز شود، از نقشه تولید برج نوری استفاده می شود، نقشه ای که دارای المان و آیتم های بسیاری است و قبل از ساخت سازه از آن استفاده می شود. در اصل می توان گفت که اولین مرحله پیش‌‌ از تولید سازه، طراحی نقشه ای بوده که شامل اندازه‌های دقیق و ریز قطعات، تعداد و انواع امکانات سازه است.

در اغلب اوقات، نقشه مذکور از طرف کارفرما ارائه می شود و تولید کننده و پیمانکار تنها کافی است تا سازه مذکور را طبق نقشه بسازند. در بعضی از شرایط ممکن است که کارفرما ایده کلی خود از نقشه را به متخصص و سپس متخصص باید اقدام به ساخت نقشه و همچنین سازه کند.

در این شرایط هزینه نهایی پرداختی به فرد سازنده سازه بیشتر خواهد بود، اما دردسر های کارفرما نیز کاهش می یابد و دیگر نیازی نیست که نقشه را طراحی کند. البته قابل توجه است که اگر متخصص نتواند به اندازه کافی با طرح ارائه شده توسط کارفرما ارتباط برقرار کند، ممکن است که نقشه طراحی نتیجه مناسبی را ارائه ندهد. به همین جهت پیشنهاد می شود که تا حد ممکن کارفرما نقشه مذکور را ارائه دهد.

نرم افزار های بسیاری در این زمینه وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به اتوکد با نام لاتین Autocad اشاره داشت. این نرم افزار که توسط شرکت آمریکایی اتودسک توسعه یافته محبوب ترین و البته پرکاربرترین نرم افزار طراحی است که امروزه جای میز و وسایل نقشه‌کشی را گرفته است. یکی از نقاط قوت اصلی این نرم افزار را می توان یادگیری آسان و البته گستردگی ابزار های نقشه کشی دانست.

همچنین رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده طراحی شده و ابزار های نقشه کشی به صورت آیکون ارائه شده اند. همچنین در صورت نیاز می توان از محیط برنامه نویسی پیشرفته برای پروژه های تخصصی استفاده کرد. نرم افزار اتوکد قابلیت های بسیاری دارد که از مهمترین آن ها می توان به طراحی 360 درجه، دو بعدی و سه بعدی اشاره داشت که باعث شده طراح بتواند به سادگی تمامی جوانب محصول خود را بررسی کند.

مشخصات فنی تولید برج‌ نوری ساخت همپا دکل

همپا دکل یکی از برند های حرفه ای و پیشرفته در زمینه ساخت و توسعه برج های نوری است که تا به امروز توانسته مشتریان بسیاری را جذب کند. در کارگاه های این برند مدل های رایج بازار نظر برج های نوری 6 متری، 9 متری و 12 متری تا 70 متری، با کاربری‌های متنوع تولید می شود.

متریال های مورد استفاده در تولید برج های نوری این برند از باکیفیت ترین جنس هستند که باعث شده استحکام بسیاری را ارائه دهند و در سخت ترین شرایط نیز بتوانند وظیفه خود را به صورت کامل انجام دهند. علاوه بر موارد مذکور، استفاده از متریال های خاص باعث شده است تا تمامی محصولات این برند ضد زنگ باشند و دیگر نگرانی در رابطه با وضعیت آب و هوا وجود نخواهد داشت.

استفاده از قطعات چند وجهی باعث می شود که استحکام سازه در هنگام برافراشته شدن، اورلپ و همچنین فرورفتگی و مونتاژ افزایش یابد. کاری که تیم همپا دکل به صورت دقیق و تخصصی انجام داده و با استفاده از قفل های اینترلاک، ایمنی سبد برج ها نیز تضمین شده است.

چرا از همپا دکل بخریم؟

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که مزیت های خرید محصول از همپا دکل چیست و چه مواردی باعث می شود تیم همپا دکل از دیگر فروشنده های این حوزه متمایز شود؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود در ادامه با ما همراه باشید. محصولات برند همپا دکر در کارگاه های فنی مجهز به جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا با دقت و زیر دست متخصصین حرفه ای تولید می شود. استفاده از ابزار های پیشرفته باعث شده است که محصولات تولید شده دارای استحکام و کیفیت بسیاری باشند و در سخت ترین شرایط نیز وظیفه خود را به شکل درست انجام دهند.

علاوه بر موارد مذکور، استفاده از بهترین متریال و آلیاژ ها همراه با پشتیبانی مناسب باعث شده است که افراد فعال در این حوزه، همپا دکل را بهترین انتخاب خود بدانند. توجه به جزئیات و رعایت کیفیت محصولات در هر شرایط باعث شده که همپا دکل همیشه چند قدم از رقبای خود جلوتر باشد و بتواند در زمینه روشنایی و سازه های فلزی به تولید تجهیزات باکیفیت بپردازد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت برج نوری

چه عواملی بر قیمت تولید برج نوری تاثیر گذارند؟ چگونه می توان قیمت تولید برج نوری را محاسبه کرد؟ گران ترین برج های نوری کدامند؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ سوالات خود در رابطه با این موضوع هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

به صورت کلی، المان و موارد بسیاری بر روی قیمت تولید برج نوری تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارند که باید به آن ها توجه داشته باشید. یکی از اصول اولیه برای خرید برج نوری و تعیین قیمت آن، خرید سازه مذکور از برند های مطمئن است. اینکه بتوانید سازه مورد نظر خود را از برند های مطمئن بخرید باعث می شود که خیال شما از بابت گارانتی و پشتیبانی محصول راحت باشد. علاوه بر مورد مذکور، برند هایی که به مدت طولانی در این زمینه فعالیت داشته اند، به علت پیشرفت زیاد در این حوزه می توانند محصولات را با کمترین قیمت ممکن عرضه کنند.

برند همپا دکل یکی از شرکت های فعال در زمینه تولید برج نوری است که دارای سابقه کاری طولانی مدت است. به همین جهت محصولات این برند دارای کیفیت فوق العاده همراه با قیمتی منصفانه هستند. برای پیگیری و استعلام قیمت محصولات مختلف این برند می توانید به بخش فروشگاه وب سایت مراجعه کنید و یا با متخصصین پشتیبانی ارتباط برقرار کنید تا بتوانید محصولات مورد نظر خود را در سریع ترین زمان ممکن خریداری کنید.

بخش اصلی قیمت گذاری و تعیین قیمت محصولات برج نوری مرتبط با نقشه کشی، تیم ارائه دهنده خدمات و همچنین مشخصات فنی محصول است. به صورت کلی محصولاتی که دارای مشخصات فنی بهتر و توان بالاتری هستند، به طبع نیازمند هزینه بیشتری نیز خواهند بود. از جهت دیگر، محصولاتی که دارای ارتفاع کم نظیر 6 متر هستند، برای کاربرد های سبک مورد استفاده قرار می گیرند و نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت برای استفاده از آن ها نخواهد بود. از دیگر موارد مهم در تعیین قیمت محصولات نوری می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ارتفاع برج و همچنین نوع فونداسیون
 • اندازه دهانه پایینی به بالایی
 • نوع و کیفیت پوشش گالوانیزه
 • شرایط آب و هوایی محل نصب
 • ضخامت و کیفیت ورق
 • قطر سیم بکسل
 • تعداد و ابعاد لچکی و دیگر قطعه‌ها
 • تعداد و نوع و کیفیت پروژکتورها
 • میزان پرتاب نور
 • انتخاب ابعاد سبد برج
 • نوع ثابت یا متحرک
 • مجهز به هندل و وینچ دستی یا نوع پیشرفته‌تر با موتور
سایدبار