فونداسیون دکل دوربین

وقتی در یک خیابان قدم می زنید یا سر چهار راه ها ایستاده اید، حتما نگاهی هم به بالای سر خود کرده اید و دکل بلند دوربین های مداربسته ی ترافیکی را دیده اید. این دوربین ها که مربوط به اداره ی راهنمایی و رانندگی هستند، می توانند خیلی از مشکلات ترافیکی را حل و فصل کنند. اما تا به حال نگاهی به دکل و فونداسیون آن کرده اید؟ آیا می دانید این دکل ها چگونه نصب و اجرا می شوند؟ آیا دوست دارید بدانید که فونداسیون این دکل ها چگونه بتن ریزی می شود؟

دوربین های نظارتی را می توان بدون دکل هم در مکان نصب کرد اما وجود دکل می تواند سبب به وجود آمدن بهترین نقطه ی دید و بیشترین کارایی شود. به همین خاطر دوربین ها را روی دکل نصب می کنند. دکل ها را هم باید روی یک فونداسیون از پیش ساخته یا فونداسیون قالب گیری شده در محل، بسازند.

اگر در مورد فونداسیون دکل دوربین ها چیزی نمی دانید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله ی کوتاه سعی کرده ایم نحوه ی اجرای فونداسیون دکل دوربین را شرح دهیم.

فونداسیون دکل دوربین مداربسته

انواع دکل دوربین بر اساس ساختار

دکل دوربین ها انواع مختلفی دارند. برخی از دکل دوربین اسپید دام هستند و برخی دیگر مربوط به دوربین های پلاک خوان و ترافیکی هستند. البته انواع دیگری هم هست که هر کدام برای کاری استفاده می شوند. جنس پایه ی دکل ها معمولا از ورق فلز ساخته می شود که به شکل چند وجهی، لوله ای و مکعبی هستند. ضخامت قطر بدنه و داخل دکل بر اساس وزن دوربین و دستک های متصل به دکل و همچنین سنگینی سازه و ارتفاع آن، متغیر است. برای پوشش دکل ها و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی بهتر است از گالوانیزه یا پوشش اپوکسی استفاده شود که گالوانیزه بهتر است. دوربین و سایر اتصالات به دکل از طریق جوشکاری یا به صورت اورلبی و یا فلنچی انجام می شود.

فونداسیون دکل دوربین

انواع دکل دوربین بر اساس ساختار به سه دسته تقسیم می شود:

1. مکعبی که از قوطی و پروفیل آهن ساخته شده و مقاومت خوبی دارد. برای استقرار دوربین در ارتفاع کم و تا 6 متر کاربرد دارد.

2. لوله ای که ساده ترین و ارزان ترین ساختار است و برای نصب در ارتفاع کم و با تعداد دوربین کم استفاده می شود.

3. چند وجهی که به صورت 6 یا 8 وجهی ساخته می شود و حالت مخروطی شکل دارد.

4. دکل ماژولار که هزینه بالایی در اجرا داشته و مقاومت پایینی در برابر ضربات مکانیکی دارند. این دکل ها شبیه به دکل های مخابراتی هستند.

نحوه ی اجرای فونداسیون دکل دوربین

اجرای فونداسیون دکل دوربین، به صورت فونداسیون پیش ساخته و فونداسیون اجرا در محل است. بسته به نظر کارفرما و نظر مهندسان، اگر قرار بر استقرار فونداسیون از پیش ساخته شده باشد، باید به نسبن وزن و ارتفاع دکل و نوع خاک محل، از این فونداسیون ها استفاده شود. اما اگر نیاز به اجرای انواع فونداسیون دکل در محل باشد، باید زیر نظر متخصصان و بسیار دقیق، قالب گیری و بتن ریزی شود.

برای فونداسیون دکل دوربین، باید چاله ای به ارتفاع و طول و عرض یک متر مکعب حفر شود. بعد از عایق بندی، باید آرماتوربندی شود. سپس قالب بندی انجام داد و پایه بولت و انکر دکل را کار گذاشت. در انتها هم باید بتن ریزی شود.

اما در جاهایی که قرار بر فونداسیون پیش ساخته باشد، باید فونداسیون مناسب خریداری شده و با دقت به محل مورد نظر حمل شود و بدون هیچ گونه آسیبی، در محل مورد نظر مستقر شود.

دکل هایی که روی این فونداسیون نصب می شوند، با توجه به دایره ی دید دوربین و میزان فضای در دسترس، باید انتخاب شوند. دکل منوپل هم یکی از دکل های دوربین است که می تواند استفاده شود.

انواع فونداسیون دکل دوربین مداربسته

انواع فونداسیون برای نصب دکل دوربین

فونداسیون هایی که برای نصب دوربین و دکل دوربین به کار برده می شود، انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر است:

· فونداسیون گسترده:

گاهی وقت ها در مکان های خاص و با شرایط آب و هوایی خاص، نیاز است که وسعت بیشتری از خاک بتن ریزی شود تا قدرت فونداسیون بیشتر شود. این فونداسیون، از نوع گسترده است.

· فونداسیون شمعی یا عمقی:

برای ایجاد فونداسیون های عمقی یا شمعی باید کلاف های افقی را با سطح مقطع های کوچک به هم وصل کرد و سپس با نظر مهندسان، آرماتوربندی و مش بندی کرد.

· فونداسیون نواری:

این فونداسیون بندی با توجه به شرایط محیطی، به دو صورت یک طرفه و دو طرفه انجام می شود. البته مدل دو طرفه مقاومت بالاتری دارد.

فونداسیون گذاری و نصب و اجرای دکل دوربین های نظارتی، کار متخصصان حرفه ای است. مجموعه ی همپا دکل با سابقه ی درخشان و طولانی در این کار، می تواند فونداسیون دکل دوربین را در محل اجرا کرده و یا با فونداسیون پیش ساخته، کار را به اتمام برساند.

سایدبار