اطلاعات جامع و سودمندی درباره برج نوری

برج نوری یکی از عناصر ساختاری خیلی مهم در سیمای شهری می باشد که تمامی امور در شب را به راحتی مقدور می سازد. فراهم سازی روشنایی خیابان ها، معابر، پارک ها، بزرگراه ها، محوطه های باز شهری در شب از مقاصد ساخت و راه اندازی برج های نوری می باشد. قابل بکارگیری در مراکزی چون هتل ها، نمایشگاه ها، پارکینگ های ماشین، ایستگاه های قطار و… که به شکل ۲۴ ساعته کار می کنند.

جهت خرید برج نوری و راه اندازی آن می توانید به سایت های معتبر در این حیطه رجوع نمایید. این نوع برج های استاندارد شامل محافظ گالوانیزه گرم و یا رنگ های صنعتی مستحکم در مقابل تغییرات اقلیمی می باشند. این محصول شامل فونداسیون هایی می باشد که مقاومت آنها باعث می شود که هم به شیوه پیش ساخته هم به شیوه پروژه ای قابل پیاده سازی باشد.

با ملاحظه به ناحیه جغرافیایی مدنظر و بادهایی که در منطقه پروژه موجود می باشد نوع و بلندی برج مشخص می شود.

انواع برج نوری

در مجموع برج نوری به ۳ گروه اصلی طبقه بندی می شوند. با ملاحظه به نیاز کاربری معلوم می شود که چه مدل دکل را بایستی انتخاب کرد. برای مثال وقت کاری و پایان پروژه ناحیه نصب، برای نمونه کارگاه تولید یا پروژه سینمایی یک نیاز دائمی نیست و مدل سیار گزینه مناسبی است.

این تقسیم بندی ها هم خود دارای گروه های فرعی، سبد (هد) ثابت (در ۲ مدل با نردبان و بدون نردبان)، سبد (هد) متحرک (در ۲ مدل دستی با وینچ و هندل- موتور برقی گیربکسی)، سیار با امکان حمل و نقل محل نصب به نواحی متنوع می باشند که هریک را مورد ارزیابی قرار می دهیم:

برج نوری

•سبد ثابت و متحرک

یکی از انواع برج نوری سبد ثابت و متحرک می باشد. مدلی که امکان حمل و نقل مکان نصب و راه اندازی را ندارد، در کشور ایران مرسوم تر بوده و کارایی بیشتری دارد. این مدل به دو گونه سبد ثابت و سبد متحرک طبقه بندی می شوند. سبد ثابت همواره در ارتفاع کمتری تولید شده و در دو نوع با نردبان و بدون نردبان ساخته می شوند.

برای انجام تعمیرات و نگهداری یا بایستی از نردبان خود دکل که تجهیز شده به محافظ ایمنی است بهره برد یا از جرثقیل و بالابر جهت بالا رفتن یاری گرفت. برج نوری سبد ثابت همواره دامنه نور پایین تر دارد و در محوطه های شهری نظیر معابر، فضای کارگاه، پارکینگ های بدون سقف، ورودی هتل ها و … قابل راه اندازی می باشد.

از انواع برج های نوری، سبد متحرک معمولا نوین تر بوده و در دو مدل دستی و برقی در بازار یافت می شوند. در مدل متحرک سبد برج و چارچوب پروژکتور ها، توانایی حرکت در مرکز عمودی به بالا و پایین دارد. این تحرک سبد در نمونه دستی به وسیله وینچ و هندل دستی، به وسیله نیروی انسانی و در نمونه برقی توسط الکتروموتور و گیربکس صورت می گیرد.

برج های هد متحرک در ارتفاع های زیاد تولید می شوند و از لحاظ نوردهی، ناحیه وسیعی را تحت الشعاع قرار می دهد. از جمله مزیت های مدل هد متحرک در قیاس با ثابت، می توانیم به تعمیر، سرویس و نگهداری اشاره کنیم‌.

•سیار و قابل جابجایی

یکی دیگر از انواع برج نور، برج سیار و قابل جابه جایی می باشد. برج روشنایی سیار همانگونه که از اسمش مشخص است، خصوصیت ویژه آن امکان جابجایی آن می باشد. دربردارنده ژنراتور قابل جابجایی جهت ایجاد برق می باشد. ارتفاع آن از ۹ متر بیشتر نیست. این برج ها میزان باد تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت را به راحتی تحمل نموده و همواره در فضاهایی که به شیوه اضطراری احتیاج به نور است بکار برده می شوند.

به عنوان مثال بعد از پیشامد اتفاق هایی چون سیل، زلزله برای روشن شدن مکان حادثه و کمک رسانی به مجروحان، موسسات ساخت و ساز موقت، انجام تعمیرات در شب و… از این برج های نوری سیار بهره برده می شود.

خرید برج نوری

خرید برج نوری

خرید برج نوری با قیمت های مقرون به صرفه و مناسب در اقسام اندازه های پایه برج به صورت مستقیم از تولید کننده در سایت ها و مراکز معتبر امکان پذیر است. این برج ها در اقسام متنوع جهت روشنایی پارک ها، بزرگراه ها و خیابان ها تولید می شوند. این برج ها دارای پوشش گالوانیزه گرم است چند وجهی هستند. این برج ها شامل موتور گیربکس می باشند که شمار و مدل پروژکتور ها هماهنگ با بلندی برج و متراژ محوطه کاملا متغیر است.

چنانچه می خواهید دست به خرید برج نوری بزنید می توانید از مراکز معتبر با بهترین قیمت و سطحی کیفی این محصول را خریداری نمایید. در این مراکز محصولات شامل گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند. کلیه محصولات این مراکز فروش به وسیله نصابان متخصص و کاربلد در حداقل زمان ممکن با فونداسیون های پیش ساخته راه اندازی و نصب می شوند. در طراحی، تولید و خرید این برج ها بایستی به موارد زیر حتما توجه نمایید:

•نوع خاک و ساختار زمین

•میزان سرعت باد و نیروهای فشار باد در ناحیه

•وزن برج نوری جهت ارزیابی فونداسیون

•استقامت در مقابل زلزله و سایر بلایای طبیعی

•رعایت معیار ها و استاندارد های بین المللی

قیمت برج نوری

فاکتور هایی که در قیمت برج نوری اثر می گذارند عبارتند از:

•ارتفاع این برج

هر چه میزان بلندی برج بیشتر باشد آهن به کار برده شده و در نهایت نرخ کلی سازه بالا می رود.

•مدل برج نوری

برج روشنایی مدل متحرک به علت دارا بودن ضخامت بیشتر بدنه جهت واقع شدن گیربکس معمولا از نمونه ثابت گرانتر می باشد. همچنین لوازم جانبی ایک برج ها نظیر سبد، نردبان، حفاظ، موتور گیربکس و غیره، تماما به صورت مستقیم روی نرخ برج اثر می گذارند.

•نوع و تعداد پروژکتورها

از دیگر عواملی که بر روی قیمت برج نوری اثر می گذارد مدل و شمار پروژکتور ها می باشد. پروژکتور ها با توجه به مدل و توان و حتی شمار آنها روی قیمت محصول اثر می گذارند.

•نحوه قرارگیری پروژکتور ها (استادیومی، متقارن)

برج ثابت و متحرک به علت دارا بودن چیدمان متقارن پروژکتوری در برابر باد تعادل مناسبی دارند ولی برج استادیومی به علت چیدمان نامتوازن پروژکتور ها احتیاج به پایه برج نوری قوی تری با دقت بیشتری دارد.

•نوع پوشش

تعیین نوع پوشش (گالوانیزه گرم یا رنگ صنعتی) در قیمت برج نور تاثیر بسزایی دارد.

•قطر ستون اصلی

هر چه میزان ضخامت ستون اصلی بالا تر باشد بدین مفهوم که مقدار آهن بکار برده شده هم بیشتر باشد در نهایت روی قیمت دکل اثر خواهد گذاشت.

•قطر ورق های مصرفی

قطر ورق بکار برده شده در پایه هر چه بیشتر باشد سازه وزین تر و سبب بالا رفتن نرخ پایه می شود.

•شمار سفارش

در شرکت های معتبر می توان برج نوری قیمت مناسب خریداری نمود. این مراکز برای کسانی که تعداد سفارش آنها از اندازه معلومی بیشتر باشد تخفیف ویژه ای نیز در نظر می گیرند.

نحوه فروش برج نوری

برج نوری جهت روشنایی محیط های گسترده چون پارک ها، تفرجگاه ها، میدان ها، بزرگراه ها، خیابان ها، پل ها، فضای ساختمان ها، بیمارستان ها، هتل ها، کارخانه ها و… کاربرد بسیاری دارد. این برج ها از لحاظ کارایی برعکس پایه نوری خیابانی می باشند. چرا که برج های نوری جهت روشنایی نواحی که امتداد زیاد دارند و پهنای کم، مطلوب نیستند.

این دکل ها به هدف روشنایی فضاهای بزرگ نظیر اسکله ها و پارکینگ ها و… به وسیله راه اندازی پروژکتور روی سبد با اشکال متنوع کارایی دارند. فروش برج نوری و تولید آن با بکارگیری متریال با کیفیت و با طراحی اکیپ متخصص در موسسات معتبر انجام می گیرد. جهت فروش برج نوری این موسسات معتبر شماره هایی را جهت تماس و ارتباط با خود قرار داده اند.

در صورت لزوم جهت خرید این محصولات می توانید با شماره های مندرج تماس بگیرید و با خرید، این تجهیزات را دریافت کنید.
تعمیر و نگهداری برج نوری روشنایی

برج نوری روشنایی تحت الشعاع عوامل و وضعیت های متنوع چون وضعیت آب و هوای نامساعد و… احتیاج به مواظبت و نگهداری خاص به وسیله اشخاص حرفه ای و کاربلد در حیطه برق دارند. در طول بازه زمانی مشخص از مرحله نصب و راه اندازی تا بکارگیری ضروری است که شرایط سلامتی و کارکرد قطعات به وجود آورنده برج مورد ارزیابی قرار گیرد.

بدین صورت با توجه به داشتن هر نوع نقص یا مسئله ای، خیلی فوری جهت تعمیر، سرویس و تعویض قطعات آن بایستی مبادرت شود.

به عنوان مثال تعمیر به هنگام تابلو برق، گیربکس، الکتروموتور، تعویض یا پاکیزه نمودن لامپ های پروژکتور و… من جمله اموری هستند که چنانچه به موقع ارزیابی و چک شوند به شدت روی سطح کیفی و کارکرد برج نوری روشنایی اثر خواهند گذاشت.

نصب برج نوری به صرفه و ارزان

نصب برج نوری یکی از عمده ترین مراحل راه اندازی و پیاده سازی دکل روشنایی می باشد. شیوه نصب برج نوری هم با یکدیگر متمایز می باشد. به عنوان مثال اغلب از فونداسیون های پیش ساخته بهره برده می شود. اغلب فونداسیون را در ناحیه پروژه برای نصب مهیا می کنند. بعضی از این دکل ها در بلندی ها تا ۹ متر تولید و ساخته می شوند که به شکل ثابت طراحی و راه اندازی می شوند.

بهرحال موسسات معتبر تولید کننده اقسام دکل های روشنایی، نصب و اجرای این محصولات را به وسیله کارشناسان متبحر انجام می دهند. ضمانت کارکرد درست آن را تضمین می کنند. جهت خرید برج نوری مقرون به صرفه و نصب و اجرای آن به شیوه استاندارد بهتر است به مراکز معتبر رجوع نمایید.

تجهیزات استفاده شده در این برج

اقسام برج نوری، تجهیزات و لوازم خیلی پیچیده ای ندارند و با راه اندازی چند قطعه مصرفی به دکل، مهیای کار کردن می شوند. در ادامه به شرح عمده ترین تجهیزات استفاده شده در این دکل می پردازیم:

•موتور برق

عمده ترین قطعه ای می باشد که در دکل ها موجود می باشد. در حقیقت انرژی کافی جهت تامین نور پروژکتورها به وسیله موتور برق انجام می گیرد. توان موتور برق هم مطابق نیاز دکل به برق مشخص می شود. همواره بکارگیری الکتروموتور های ۱ فاز و ۳ فاز رایج می باشد.

•پروژکتور cob

آنچه که سبب نوردهی این دکل ها می شود پروژکتور می باشد. شمار آن را می توان مطابق نیاز محوطه بیشتر نمود. این تعداد تقریبا تا ۳۶ عدد هم قابل افزایش می باشند. روشنایی پروژکتور ها همواره به رنگ سفید می باشد و تعمیر و عوض کردن آن به آسانی صورت می گیرد.

پروژکتور هایی که تا به حال در تولید برج های روشنایی بکار برده می شده از نظر قابلیت نوردهی و مقدار مصرف انرژی تمایزاتی داشته اند. در مجموع پروژکتور های بکار برده شده را در دو گروه خیاری و کم مصرف می توان دسته بندی کرد.

•پروژکتور های خیاری

شامل ۳ مدل متنوع می باشد که عملکرد آنها با بخار سدیم، جیوه و هلیم می باشد. در بین ۳ پروژکتور نامبرده بخار سدیم در قدیم حداکثر عملکرد را داشته است. پروژکتور های سدیم به ۴۰۰ وات انرژی جهت نوردهی نیاز دارند و مقدار نور آنها هم تا ۶۰۰ متر است. در سامانه نوردهی تلسکوپی، شیوه واقع گیری پروژکتور ها سبب روشن شدن ۳۶۰ درجه محیط می شود.

•پروژکتور های LED

به علت استفاده بسیار انرژی در پروژکتور های قبلی، از ال ای دی که نوین ترین است بهره برده می شود. اگرچه این پروژکتور ها هم حاوی نمونه های متنوعی چون SMD, COB می باشند. این پروژکتور ها با مقدار توان ۵۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ وات ساخته می شوند که در قیاس با نمونه های قبلی مصرف کمتری دارند.

از سویی مقدار نوری که این پروژکتور ها به پیرامون می دهند تا حدود ۱۵ متر می باشد. در این صورت مقدار نوردهی زیادی ندارد. گاهی از این نوع پروژکتور ها در برج های روشنایی زیر ۱۵ متر ارتفاع بهره برده می شود.

•چراغ آلارم

در بخش هد این برج چراغ چشمک زن واقع شده است که جهت هشدار می باشد. این چراغ هشدار جهت بازشناسی برج، به وسیله خلبانان هواپیماها و هلی کوپتر در شب بوده و وجود آن الزامی است.

•تابلو برق

این قطعه در حقیقت یک مخزن است که در بدنه برج واقع شده و در آن بعضی از قطعات اصلی برج قرار دارد که حاوی موارد زیر می باشد:

•دکمه برق جهت قطع و وصل شدن جریان برق

•سامانه اینترلاک

•لوازم حفاظتی

•سامانه ارتینگ

•لوازم اندازه گیری

•شینه و هادی که توانایی اعمال اتصال الکتریکی را دارد.

•سبد یا هد برج

این تجهیزات که توسط گیربکس در بالاترین ارتفاع اجرا می شود جهت قرار گیری پروژکتور ها می باشد. با نصب و راه اندازی قفل ضد سقوط در بخش فوقانی هد، ایمنی آن بالاتر رفته و احتمال سقوط هد و گیربکس به دلیل ثابت بودن در محل خود وجود نخواهد داشت.

سایز هد مطابق شمار پروژکتور هایی که می خواهید نصب شوند بستگی به ارتفاع دکل و حتی مدل برج دارند. بدین مفهوم که هر چه دکل بزرگتر و بلندی آن بیشتر باشد به شمار بیشتری پروژکتور احتیاج دارد. در این صورت سبد را بایستی بزرگتر طراحی نمایید. برج نوری شامل هد متحرک به آسانی پایین می آید.

عوامل عمده در طراحی برج های نوری

انواع برج نوری طراحی های متمایزی دارند و این بدان مفهوم نیست که یک مدل و شکل نوینی از این برج ها عرضه می شود، بلکه هدف از طراحی اقسام دکل روشنایی این است که مولفه هایی قبل از نصب و راه اندازی برج معلوم می شوند این عوامل عبارتند از:

•بلندی دکل روشنایی

•قطر دکل ها

•شمار قطعات ایجاد کننده دکل ها

•مشخص کردن مدل گیربکس و الکتروموتور آنها

•معلوم کردن مدل سبد برج از لحاظ سایز و شکل

•مشخص کردن تعداد پروژکتور، لامپ و …

•نصب و اجرای هد استاندارد و ضد سقوط بودن هد

دو مولفه عمده و اصلی در طراحی برج نوری وجود دارد که به مشخصه های فنی و نرخ محصولات دکل روشنایی مرتبط می باشد.

تحولات در مشخصه های فنی باعث نوسانات نرخ پایانی محصول می شود. در این صورت این اختلاف قیمت ها در بازار به علت تفاوت در طراحی و مشخصه های فنی این برج ها می باشد. نکات مهم در زمان طراحی این برج ها

برج نوری انواع متنوعی دارد. جهت طراحی این این دکل روشنایی که از آن بهره می بریم نکات بسیاری حائز اهمیت می باشند که عبارتند از:

•میزان شارژ روشنایی که جهت نورپردازی نیاز دارید.

•مقید به ضوابط و استاندارد های نورپردازی

•وزن برج روشنایی و احتمال ایجاد یک فونداسیون مطلوب

•مدل پروژکتور های برج نوری روشنایی

•شتاب وزش باد در ناحیه مدنظر

•بلندی استاندارد سازه های در ناحیه پروژه با ملاحظه به وضعیت زمین شناسی، جنس و استقامت خاک

•پیشینه سیل، زلزله و دیگر بلایای طبیعی در مکان پروژه

کاربرد این برج نوری

برج نوری معمولا دارای کاربرد های متنوعی به شرح زیر می باشد:

•این برج همان گونه که می دانید کاربرد های متعددی دارند و از آنها در فضا ها و محوطه های بزرگی چون اتوبان ها، پارک ها، بزرگراه ها، پالایشگاه ها، پادگان ها، فرودگاه ها و… برای فراهم سازی نور بهره برده می شود. کاربرد برج نوری در این محوطه ها خیلی مرسوم است.

•افزون بر بکارگیری این برج ها در محیط های بزرگ، دکل های روشنایی در پروژه های وسیع ساخت و ساز که به صورت ۲۴ ساعته کارگران مشغول کار هستند و همواره برای شیفت های شب بکار برده می شوند.

•همانطور که این برج ها سبب ایجاد روشنایی در محوطه می شوند بعد از نورانی شدن محوطه با امنیت ایجاد شده در آن رابطه مستقیمی دارد. در این صورت یکی از کاربرد های برج نور، اعمال امنیت محوطه می باشد که تا اندازه زیادی می تواند از سرقت و جنایت ممانعت کند. در این صورت نصب این دکل ها در محوطه های بزرگ و عمومی الزامی است.

مزایای بکارگیری این نوع برج نوری

در خصوص مزایای بکارگیری برج نور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•از مزایای عمده این دکل ها، فراهم سازی روشنایی است، در تولید این برج ها از لوازم روشنایی زیادی بهره برده شده است که تمام آن ها با هم نور خیلی زیادی ایجاد می کنند.

•این برج ها می توانند نور بسیاری را در محوطه پیرامون توزیع کنند. این نور هیچ نوع اذیتی برای چشم آدم به وجود نمی آورد. چرا که ساختار لامپ های آن به صورتی است که به تندرستی انسان و زیستگاه صدمه ای وارد نشود.

•از مزایای بکارگیری برج نور می توان به استقامت زیاد این برج ها در مقابل عوامل متعدد من جمله باد و باران اشاره نمود. همانطور که این دکل ها امکان دارد در ارتفاعات بالا راه اندازی شوند و شدت باد هم در بلندی ها خیلی بیشتر است، در نهایت این دکل ها استقامت خوبی را از خود نشان می دهند. همچنین در مقابل باد و باران دستخوش خرابی و یا صدمه نمی شوند.

•از دیگر مزایای بکارگیری برج نور، تامین امنیت می باشد. این برج ها به علت این که در محوطه های بزرگ بکار برده می شوند بایستی محوطه را به صورت کامل در طی شب روشن کنند. بدین علت بکارگیری این برج ها باعث تامین امنیت یک محوطه می شود.

شرکت تجهیز همپا دکل ارتباطات این افتخار را دارد که در کنار تولید برج نوری اجرا و راه انداز فونداسیون پیش ساخته این برج ها را هم نیز تولید و عرضه نمایید.

برای مشاهد تولید انواع دکل مهاری و دکل دوربین مداربسته لطفا روی کلمه مد نظر کلیک کنید که شاید شما نیز به آن نیاز داشته باشید.

سخن آخر

برج نوری همانطور که گفته شد جهت تمهید نور محیط های بزرگ چون بزرگ راه ها، پالایشگاه ها، بیمارستان ها، معابر، پارک ها و … می باشد. این دکل روشنایی دارای انواع متنوعی می باشد که جهت خرید و اطلاع از قیمت این محصولات بهتر است به مراکز فروش و موسسات معتبر چون همپا دکل رجوع نمود.

این موسسه بیشتر از یک دهه می باشد که یکی از پیشگامان در حیطه طراحی و تولید اقسام دکل روشنایی می باشد.

سایدبار