اطلاعات کلی درباره دکل پرچم

دکل پرچم یکی از سازه هایی می باشد که به صورت بسیار گسترده در کنار معابر، ساختمان های دولتی، پل ها، پارک ها و مکان های مرزی و نظامی دیده می شوند. از این دکل ها برای نصب پرچم ملی کشور، پرچم های مذهبی و مناسبتی و پرچم های تبلیغاتی استفاده می شود. در مناسبات مذهبی شاهد نصب پرچم های مذهبی بر روی این دکل ها هستیم. دکل پرچم باید محکم بوده و در برابر عوامل مختلف آب و هوایی از خود مقاومت به خرج دهد. این نوع دکل در دسته بندی دکل منوپل قرار دارد.

شرکت همپا دکل با تکیه بر دانش و تجربه، بهترین و مقاوم ترین دکل ها و میله های پرچم را طراحی و تولید می کند. در ادامه می خواهیم به مباحث مربوط به دکل پرچم به طور مفصل بپردازیم.

دکل پرچم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکل پرچم، سازه ای مرتفع است که دارای ارتفاع بسیار زیاد و پهنای کم است. به دکل پرچم، ملی پرچم یا برج پرچم نیز می گویند. این دکل توسط شرکت های مهندسی ساخته می شود و جنس آن از فلز است. استفاده از فلز فولاد برای برای درست کردن این دکل ها مرسوم است. این دکل ها نقش مهمی در اهتزاز پرچم کشور و محکم بودن آن دارند. زیرا اگر دکل محکم نباشد احتمال سقوط میله و پرچم وجود دارد. دکل به وسیله فونداسیون در زمین نصب شده و محکم می شود.

دکل پرچم

نحوه ساخت دکل پرچم

دکل پرچم در انواع و سایز های مختلفی ساخته می شود. ارتفاع این دکل از 9 متر شروع شده و تا 80 متر ادامه پیدا می کند. از دکل های کوتاه تر در ساختمان های دولتی همانند اداره ها و مدارس استفاده می شود. اما از دکل های بلند تر در مناطق مرزی و نظامی استفاده می شود. زیرا نشان دادن حدود مرزها در این مناطق با نصب پرچم امکان پذیر می باشد.

در بالای دکل پرچم با ارتفاع زیاد، چراغ های چشمک زن نصب می شوند تا در شب ها برای هواپیما ها مشخص باشند. البته این کار در دکل های مخابراتی نیز انجام می شود. میله صاعقه گیر جز مهم ترین اجزای دکل های پرچم می باشد. زیرا با استفاده از این میله از خطر برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری به عمل می آید. دکل پرچم ارتفاع بالایی دارد به همین دلیل برخورد صاعقه به آن احتمال بیشتری دارد.

برای پایین آوردن و بالا بردن پرچم روی این دکل ها هم از گیربکس دستی و هم از موتور و گیربکس استفاده می شود. اگر ارتفاع دکل نهایتا 15 متر باشد، از روش دستی برای حرکت دادن پرچم استفاده می شود. اما اگر ارتفاع آن بیشتر 15 متر باشد، حرکت دادن دستی پرچم بسیار دشوار خواهد بود. به همین دلیل از موتور و گیربکس مخصوص برای حرکت دادن پرچم در این دکل ها استفاده می کنند.

انواع دکل پرچم کدام اند؟

شرکت هایی مانند شرکت همپا دکل که دکل پرچم را تولید می کنند آن را در دو نوع می سازند. دکل های پرچمی گرد (میله ای) و دکل های پرچمی چند وجهی. دکل های میله ای بیشترین استفاده را در دکل های مناطق شهری مانند پل ها و پارک ها دارند. همچنین از مدل میله ای در ساختمان های دولتی استفاده می شود. دکل میله ای برای ارتفاع های کمتر بسیار مناسب تر است. در نوک این دکل ها کلاهک هایی تعبیه می شود تا باران وارد دکل نشود و پرندگان در داخل آن لانه نسازند.

دکل های چند وجهی مانند دکل های چند وجهی مخابراتی ساخته می شوند. از این دکل ها در پایگاه های نظامی و مناطق مرزی و برون شهری استفاده می شود. این دکل ها نسبت به دکل های میله ای از تعادل و استقامت بسیار بالاتری برخوردار می باشند. زیرا شکل چند وجهی آن ها این امکان را به آن ها می دهد که حتی در سخت ترین شرایط نیز ایستادگی خود را حفظ کنند.

دکل های با ارتفاع بسیار بلند 60 متر به بالا را حتما باید به صورت دکل چند وجهی بسازند. شرکت همپا دکل با داشتن سال ها تجربه و تخصص در زمینه تولید برج پرچم و دکل، بهترین و مستحکم ترین دکل های پرچم را طراحی و تولید می کند.

دکل پرچم قیمت

طراحی دکل پرچم چگونه انجام می شود؟

چگونگی طراحی دکل پرچم نقش زیادی در استقامت دکل و پایداری آن دارد. همچنین اهمیت طراحی این دکل زمانی بسیار مهم تر می شود که دکل در مناطق شهری نصب شود. در این صورت هر گونه مشکل جزئی و طراحی نادرست دکل، می تواند باعث سقوط آن و به وجود آمدن خسارات جانی و مالی شود. پس طراحی دکل و میله پرچم باید به گونه ای انجام شود که کمترین احتمال سقوط را داشته باشد.

همچنین اگر طراحی دکل های پرچم به درستی انجام نشود نمی توانند اقتدار پرچم را به خوبی نشان دهند و باعث دیده نشدن آن ها می شود. به همین دلیل انتخاب ارتفاع مناسب برای دیده شدن پرچم اهمیت بالایی دارد. طراحی فونداسیون نیز باید به صورت کاملا حرفه ای و اصولی انجام گیرد. در طراحی دکل های پرچم و فونداسیون آن ها عوامل زیر نقش کلیدی و مهمی دارند که باید به صورت کامل به آن ها توجه شوند.

· میزان جریان باد در منطقه

· خاک زمین منطقه

· میزان رطوبت و بارندگی منطقه

· وسعت و میدان دید منطقه

· متراژ مورد استفاده برای ساخت دکل

· و …

نحوه ساخت و تولید دکل پرچم

روند ساخت و تولید دکل پرچم شباهت بسیاری به روند ساخت دکل های مخابراتی دارد. زیرا هر دو وظیفه نگهداری را در ارتفاع های بالا دارند. برای ساخت دکل پرچم ابتدا ورق های فولادی را در کارگاه های مخصوص خم می کنند تا شکل نهایی را به خود بگیرد. سپس با استفاده از جوش co2 اقدام به جوشکاری ورقه ها می کنند تا درز های آن ها پر شده و محکم شوند. یعنی قسمت سکشن دکل در کارگاه ساخته می شود.

البته ناگفته نماند که دکل های پرچم را به صورت قطعات جدا از هم تولید می کنند تا در هنگام نصب آن ها را مونتاژ کنند. بعد از انجام جوشکاری، قسمت بیرونی بدنه را رنگ اپوکسی می زنند و یا آن ها گالوانیزه گرم می کنند. گالوانیزه باعث ضدزنگ شدن فلز می شود. در نتیجه دکل در برابر رطوبت و بارندگی از خود مقاومت نشان داده و زنگ نمی زند. اگر دکل ارتفاع زیادی نداشته باشد می توان از 2 تا 4 ورق نیز برای ساخت دکل های پرچم استفاده کرد. البته این گونه وزن دکل بسیار بالاتر می رود.

چگونگی نصب دکل پرچم

برای نصب دکل پرچم ابتدا باید در محل نصب پرچم فونداسیون دکل ساخته شود. فونداسیون و پایه دکل از حیاتی ترین اجزای دکل پرچم می باشد. زیرا بدون پایه و فونداسیون، دکل با کمترین نیرویی واژگون شده و سقوط می کند. چگونگی ساخت فونداسیون با وزن دکل، ارتفاع دکل، منطقه جغرافیایی و شرایط جوی منطقه ارتباط مستقیم دارد. اگر دکل در منطقه برون شهری نصب شود که سرعت باد و طوفان در آن ها زیاد باشد باید از فونداسیون بسیار قوی برای آن استفاده کرد.

اگر هم منطقه جوی دکل آرام باشد و ارتفاع دکل نیز بسیار زیاد نباشد می تواند از فونداسیون های کوچک تر نیز برای آن استفاده کرد. برای ساخت فونداسیون حدود 2 تا 3 متر از زمین را حفر می کنند. سپس با استفاده از میلگرد شناژ مناسبی برای آن درست می کنند و پایه دکل را در وسط آن قرار می دهند. بتن (بتون) را در حفره می ریزند. پس از خشک شدن بتن، با استفاده از جرثقیل پایه های دکل را درون فونداسیون قرار داده و با پیچ و مهره های مخصوص آن را محکم می کنند. کار مونتاژ کردن دکل کاری آسان است که به دقت بسیاری احتیاج دارد. کوچک ترین بی دقتی در نصب دکل می تواند حادثه آفرین باشد.

نکات مهم در خرید دکل پرچم

شرکت همپا دکل، انواع دکل پرچم میله ای و چند وجهی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می کند. همچنین این شرکت با تکیه بر مهندسین خبره و باتجربه خود، کار صفر تا صد دکل شامل طراحی، تولید و نصب آن را انجام می دهد. همچنین اگر برای خرید دکل و برج پرچم مناسب به راهنمایی و مشاوره احتیاج داشتید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط داشته باشید. برای خرید دکل مناسب باید برخی از نکات زیر را در نظر داشته باشید.

· باید در هنگام سفارش خرید دکل، به رطوبت منطقه توجه فراوانی داشته باشید. زیرا نوع پوشش دکل در مناطق مرطوب با مناطق خشک فرق دارد.

· وسعت منطقه دید تاثیر زیادی در تعین ارتفاع پرچم دارد. اگر بخواهید که پرچم در ارتفاع های گوناگون و از مناطق مختلف دیده شود باید سفارش خرید ارتفاع های بلند تر را بدهید.

· اگر منطقه نصب پرچم، بادخیز باشد و همچنین مستعد وقوع طوفان باشد، باید از دکل های مستحکم تر و فونداسیون های قوی تر برای پایه دکل استفاده کرد.

قیمت دکل پرچم چقدر است؟

قیمت دکل پرچم، قیمت ثابتی نیست و عوامل زیادی در کم و زیاد شدن آن دخیل هستند. هر چه ارتفاع پرچم بیشتر باشد، هزینه تمام شده آن بیشتر است. جنس دکل و لایه های استفاده شده برای آن و گالوانیزه بودن دکل در قیمت دکل تاثیر دارند. دکل های سه وجهی که در مناطق برون شهری و دور دست نصب می شوند هزینه بیشتری نسبت به دکل های درون شهری دارند. البته هزینه دکل شامل هزینه های جا به جایی، هزینه نصب و فونداسیون نیز می شود.

شاید شما بخواهید از دکل مهاری و یا دکل دوربین هم استفاده کنید، همپا دکل آمادگی ارائه خدمات و تولید انواع دکل ها و انواع فونداسیون پیش ساخته برای دکل را دارد

سایدبار